Glæd dig til…

Mandag den 9. november kl. 17.00

Ulvetime i Østervrå kirke.


Vakance:
Sognepræst Johnny Søndberg-Madsen har sin sidste handling som sognepræst søndag den 18. oktober. Derefter har han ferie indtil 30. november, hvor han fratræder sit embede.

Mht. begravelser/bisættelser er der følgende plan for, hvem man kan ringe til de kommende 6 uger:

Uge 43: Jens Dammeyer, Albæk-Lyngså, tlf. 51 90 48 60

Uge 44: Jens Dammeyer, Albæk-Lyngså, tlf. 51 90 48 60

Uge 45: Mette Volsgaard, Skæve-Hørby, tlf. 98 86 41 10

Uge 46: Mette Volsgaard, Skæve-Hørby, tlf. 98 86 41 10

Uge 47: Peter Falck Sørensen, Volstrup-Understed-Karup,
tlf. 91 19 64 59

Uge 48: Peter Falck Sørensen, Volstrup-Understed-Karup,
tlf. 91 19 64 59

Fra 1.-20. december er pastor Anna Mejlhede konstitueret i embedet. Kontaktinfo på hende kommer senere.

Og fra 21.-31. december er kontaktpersonen provst Viggo Ernst Thomsen, tlf. 51 64 45 90

 

 

Gudstjenester søndag den 25. oktober:
Torslev Kirke: ingen

Østervrå Kirke: kl. 9.00 gudstjeneste med Mette Volsgaard

 

Gudstjenesteliste

Vi søger ny præst
Idet vores sognepræst gennem mange år har valgt at gå på pension, vil der i oktober/november blive lavet et stillingsopslag, hvor vi søger en præst til pastoratet for Torslev og Østervrå Sogne.

Se jobopslag

 

 

Julehjælpsløb 2020

Konfirmandgospel 2020

Resultat fra Valgforsamlingen
Tirsdag den 15. september blev der ved valgforsamlingen i Torslev Sogn valgt følgende til menighedsrådet for den kommende 4-årige periode.
Rådet tiltræder søndag den 29. november 2020.


 

Torslev Menighedsråd:
Erling Mikkelsen, Tryvej 190, Try, 9352 Dybvad
Laila Ladefoged Thomsen, Stadionvej 11, Thorshøj, 9750 Østervrå
Olav Andersen, Krogsdamvej 9, Thorshøj, 9750 Østervrå
Majbrit Jane Margrethe Christensen, Tryvej 110, Try, 9750 Østervrå
Knud Jørgen Nielsen, Lendumvej 101, Vang, 9750 Østervrå

Stedfortrædere:
Annika Thomsen, Hjørringvej 219, Thorshøj, 9750 Østervrå 1. stedfortræder
Eva Vestergaard Holm, Bjergetsvej 5, Thorshøj, 9750 Østervrå 2. stedfortræder

Ovenstående kandidater og stedfortrædere er valgt. 

Valgbestyrelsen

Østervrå menighedsråd:
Lone Haugaard, Gjersholtvej 9, 9750 Østervrå
Anders Bentsen, Brønderselvvej 264, 9750 Østervrå
Birthe Løgtved, Højlundsvej 3, 9750 Østervrå
Preben Lund Nielsen, Høngårdsvej 3, 9750 Østervrå
Michael Møller Nielsen, Høngårdsvej 5, 9750 Østervrå
Jens Martin Fjordbak, Højlundsvej 26, 9750 Østervrå

Stedfortrædere:
Kirsten Holm Hansen, Mølbakvej 5, 9750 Østervrå
Jens Larsen, Vrængmosevej 45, 9750 Østervrå
Martin Holm Hansen, Mølbakvej 5, 9750 Østervrå
Brian Andersen, Elbækvej 5, 9750 Østervrå

Ovenstående kandidater og stedfortrædere er valgt. 

Valgbestyrelsen